Szakmai beszámoló
1. nap
2023. május 31.én a kora reggeli órákban útnak indultunk, hogy Szlovénia és Horvátország magyar történelmi, művészeti vonatkozású helyszíneit felkeressük.
Az országot Rédicsnél léptük át, mely az unió miatt zökkenőmentesen megvalósult. Az első állomásunk Dobronak környékén található Bakónaki-tó és Energiapark volt. Itt energiát gyűjtöttünk, hogy az elkövetkező napokban mindenki jól érezze magát. Az erdőben felkerestük a Szent Vid kápolnát, a gyógyító forrást. A rövid séta után Lendvára érkeztünk.
ÂÂÂÂÂÂ
A 2. számú Lendvai Kétnyelvű Általános Iskolában az igazgatónő fogadott bennünket. Tartalmas bemutatóval ismertette az iskola, az itt élő, tanuló diákok mindennapjait. A gyerekek nagy érdeklődéssel hallgatták, hogy milyen módon folyik az oktatás. A program a tervezettnél hosszabbra nyúlt, így döntéshelyzetbe kerültünk. Utunkat Zágráb irányába vettük.
Zágráb városa nagyon zsúfolt, mint a fővárosokra jellemző. A legtöbb érdekessége, látnivalója az Osztrák-Magyar Monarchiához köthető. A Jellasics tér érintésével jutottunk el a Katedrálishoz. Sajnos felújítási munkálatok miatt nem tudtuk belülről megnézni. Megtudtuk, hogy a Katedrálist II. András magyar király építtette. Elsétáltunk a vasútállomás előtt kezdődő Ledeni parkhoz. Itt található Tomislav Király szobra. A parkon végig sétálva a Művészeti Pavilonhoz jutottunk. Az épületre a szecessziós, neo-gótikus stílus a jellemző. Tovább haladva a királyi park átalakul Zrinjevac parkká, mely Zrínyi Miklós horvát bán (ők így ismerik) után kapta a nevét.
A zágrábi gyors városnézés után buszra szálltunk, megkerestük a szállásunkat. Elég későn értünk oda, így a szobák kiosztása után egyből vacsoráztunk. Rövid szobafoglalás után felfedeztük, megnéztük a tengerpartot. Már sötét volt, mire visszaértünk a szállásra.
2. nap
Reggelizés után busszal elmentünk Rijekába, ahol elsőként a Trsat várat néztük meg. Csodálatos panoráma tárult elénk. Szinte az egész városra ráláttunk. A vár a Frangepán hercegség birtoka lett, majd Frangepán Katalin és Zrínyi Miklós házassága utána Zrínyi családhoz került. Megnéztük a Boldogasszony-bazilikát.
A hegyről leereszkedve Rijeka főbb nevezetességeit, magyar vonatkozású helyszíneit látogattuk meg. Elsőként a Színház előtti teret néztük meg, majd a piacon keresztül sétáltunk el először a Baross térre, mely a tengerparti sétányon van. Megnéztük Baross Gábor emléktábláját. Tettünk a tengerparti sétányon egy rövid túrát, melynek során felkerestük azt az épületet, szállodát, melyben egykor Jókai Mór is lakott.
A Szent Vitus Székesegyházhoz a Korzón található városkapun keresztül jutunk. A városkapu jellegzetessége az óratorony, illetve maga a kapu, mely szintén felújítás alatt van. A Szent Vitus székesegyház barokk templom, az oltáron gótikus feszület. Felkerestük a Horvát Tengerészeti Múzeumot, csak kívülről néztük meg. Egy kevés szabadprogram után az Osztrák-Magyar Monarchia kedvelt nyaraló központját, Opatiját kerestük fel. Opatija Szent Jakab apátságról kapta a nevét. A városban nagyon sok szép, szecessziós palota található, melyek ma, szállodaként üzemelnek. A város a tengerpartjával igazi ékszerdoboz, rengeteg zöld pálmafával, virágokkal. Rendezett a tengerpartja, nagyon szép sétány vezet mellette.
Opatija után visszaérkeztünk a szállásra. Mivel az időjárás kegyes volt hozzánk, megmártóztunk a tengerben. Vacsora előtt elmentünk hajókázni (fakultatív programként, viszont mindenki részt vett). Kraljevica a Frangepán család birtoka volt. Itt található a Frangepán vár, melyet szépen felújítottak, és láttuk a hajóút során. Ami érdekesség volt még, a Titó elsüllyedt, kiemelt, és most restaurálás alatt lévő hajója. A vacsora elfogyasztása után Omisalj óvárosát néztük meg.
3. nap
Reggel korai indulás volt, mert az első nap a csúszás miatt kimaradt Lendvát szerettük volna megnézni hazafalé. Az első megállónk Varasd városában volt. Nagyon hangulatos a város. Ősi magyar település. Sok nemesi család élt itt. Az emberek nagyon kedvesek. A gyerekeket az utcán árusító hölgy egy bagettel megvendégelte. Kiderült, hogy a nagyszülei magyarok, ő viszont nem gyakorolja a nyelvet, egy-két szót tud csak magyarul. Hangulatos kis utcában jutottunk el a várhoz. Az idő folyamán állandó átépítés jellemezte. Először földvár volt, majd kővárat építettek, hogy megerősítsék a falakat. A XIV. században gótikus, a XVI. században reneszánsz stílusban építették át.
Varasdot elhagyva Csáktornyára érkezünk. Muraköz fővárosa. Régen Zala vármegyéhez tartozott a trianoni békeszerződésig. A háború után Jugoszlávia része lett. Ez a település Zrínyi Miklós nevével nagyon összefügg. Itt található a Zrínyi vár, melyet barokk kastéllyá alakítottak át itáliai építészek tervei alapján. Zrínyi Miklós itt írta a Szigeti veszedelmet. Horvátok és magyarok is saját nemzeti hősként tisztelik.
Koszorúztunk, mi is leróttuk kegyeletünket, a vártól nem túl messze lévő Köztársasági téren álló, Zrínyi Miklós költő és hadvezér emlékére emelt oszlop előtt .
Csáktornya után az elmaradt Lendva látnivalóit, vár, templom néztük meg. Az Alsólendvai vár L alakú, barokk stílusú várkastély épületében történeti és képzőművészeti kiállítás tekinthető meg. Lendvai Galéria és Múzeum ad helyet időszakos kiállításoknak, és Zala György, a város szülötte, szobrászművésznek. Emlékszobájában a Milleniumi Emlékmű, a budapesti Hősök terén található szobrok megtekinthetőek kicsinyített formában. A várból lesétálva eljutunk a barokk stílusú Szent Katalin templomhoz, mellette Szent István királyunk egész alakos szobra. A térről fagylaltozás közben átsétálunk a Makovecz Imre által tervezett Kultúrházhoz, melyben színház- és hangversenyterem található. Búcsút veszünk a várostól és elindulunk hazafelé.
Köszönjük a lehetőséget, hogy részt vehettünk a kiránduláson!