2016. október 7-8-án az écsi és tápszentmiklósi 7. osztályos tanulók közösen vettek részt a Határontúli pályázat keretében felvidéki kiránduláson Történelmi emlékek nyomában a Felvidéken címmel. Nagyon tartalmas és gazdag programban volt részük a tanulóknak a két nap során.
![]() |
Révkomáromban a városnézést a Selye János Egyetem megtekintésével kezdtük, amely Szlovákia első és egyetlen magyar tanítási nyelvű felsőoktatási intézménye. Megtekintettük az Új- és Öregvárat. Kiselőadást hallgattunk meg a várak '48-49-es szabadságharcban betöltött szerepéről. Sétánkat a Klapka tábornokról elnevezett téren folytattuk, majd az Európa udvar felé vettük az irányt. Déluán látogatást tettünk az érsekújvári Czuczor Alapiskolában, ahol nagy-nagy szeretettel fogadtak bennünket.Az ottani diákokkal az iskola udvarán elültettük a barátság fáját. Továbbutaztunk Ógyallára, a múzeumként működő egykori csillagvizsgálót tekintettük meg. Ezt Konkoly-Thege Miklós alapította 1871-ben Közép-Európa első obszervatóriumaként. Egy diákunk kiselőadást tartott a magyar csillagászat kiemelkedő alakjairól, munkásságukról. Következő állomásunk Nyitra volt, ami Pozsonytól 92 km-re keletre, a Kisalföld északi peremvidékét érintő Nyitrai-dombvidéken, a Nyitra folyó völgyében fekszik. Itt hunyt el 1095. július 29-én I. (Szent) László Árpád-házi magyar király. Tanulói kiselőadás formájában felidéztük az Árpád-házi magyar királyokról tanultakat.
Másnap reggeli után Trencsénbe látogattunk. A vár a Mária-hegy mészkő szirtjén emelkedik a Vág völgye fölött. A nagy alapterületű vár viszonylag jól felújított, ezért jól megfigyelhetőek a várépítészet jellegzetességei. Rendhagyó történelemóra keretében idéztük fel a Rákóczi szabadságharc legdicsőbb pillanatait. Koszorút helyeztünk el a trencsényi csata emlékművénél,majd továbbutaztunk Nagyszombatra. 1848. december 14-én itt ütközött meg Guyon Richárd az osztrákokkal. Kiselőadásokat hallgattunk meg a reformáció és ellenreformáció témakörökben. Megtekintettük Vöröskő várát, Dévényben felkapaszkodtunk a XIII. században épült várhoz, mely a történelmi Magyarország nyugati kapuja volt a Duna és a Morva folyók összefolyásánál. A XV. században fokozatosan reneszánsz palotává építették.1683-ban a Bécs ostromára induló török seregek sikertelenül ostromolták. Lesétáltunk a Duna partjára, majd Pozsonyba indultunk. Pozsonyi városnézésünket a Szent Márton Dómtól kezdtük, ahol Habsburg-házi magyar királyokat koronáztak. Rendhagyó történelemóra a koronázási ékszerek kalandos történetéről. Az Érseki Palota következett, ahol Napóleon és I. Ferenc békeegyezményt írt alá 1805-ben. Egyetemi könyvtár, Óvárosháza, Roland-kút és Mihály-kapu. Kiselőadás keretében ismertük meg az ország történetének azon időszakát, amikor Pozsony a Magyar Királyság koronázó- székhelye volt. Ezt követően megnéztük a várat: itt őrizték a magyar koronát a mohácsi csata után, majd hazaindultunk.
A tanulók fáradtan, de élményekben gazdagon tértek haza.
Videó a kirándulásról: