Az Écsi Petőfi Sándor Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola 7. osztályos tanulói a Határtalanul pályázat keretében 2019. október 2-4. között tanulmányi kiránduláson vehettek részt a Felvidéken, Szlovákiában. A projekt címe „A bölcsőtől a sírig II. Rákóczi Ferenc nyomában", így lehetőség nyílt a fejedelem életútjának végigkövetésére és a hozzá kapcsolódó történelmi emlékhelyek felkutatására.
![]() |
Október 2-án reggel még sötétben gyülekeztünk az iskola előtt, majd a létszámellenőrzés után 32 tanulóval és négy kísérővel indult a kényelmes busz Budapesten keresztül a határ felé. A rövid megállókkal megszakított utazás magyarországi szakaszán Sárospatakon betértünk a Rákóczi-vár parkjába, körbesétáltuk a Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma épületét.
A következő megállóhely már a határ átlépése után, Borsinál volt, ahol a hozzánk csatlakozó idegenvezető kalauzolásával megtekintettük II. Rákóczi Ferenc szülőházának jelenleg felújítás alatt álló épületét. Vezetőnk ismertette velünk a nap további programját. Ízes palóc beszédét hamar megszoktuk, később a múzeumlátogatásokkor is, a többi idegenvezetőt hallgatva élőben tanulmányozhattuk ezt a nyelvjárást.
Rövid utazás után Kassára értünk, ahol a történelmi belváros utcáin keresztül a Szent Erzsébet-dómhoz értünk. A templom nevezetességeinek megismerése után a kápolnában megkoszorúztuk II.Rákóczi Ferenc nyughelyét. A rövid megemlékezés során a furulyamuzsika, Petőfi Sándor Rákóczi című versének elszavalása, majd a Himnusz eléneklése megható perceket szerzett mindannyiunk számára. Innen a fejedelem rodostói házának másolatához sétáltunk, ott megtekinthettük eredeti bútorait, személyes tárgyait, melyekről fényképeket is készíthettünk.
Szállásunk Kassától egyórányi útra a Tátra festői erdejében, Sztracenán volt. Itt két csapatra oszlottunk, az előre elkészített beosztás szerint elfoglaltuk helyünket az egymástól néhány háznyira levő, barátságos panziók két-három ágyas szobáiban. A vacsora után az utazástól és a hegyi levegőtől elfáradt társaság nyugodtan töltötte az éjszakát.
Másnap reggeli után, a hidegélelemmel felszerelkezve hűvös, esős időben indultunk útnak Rozsnyó felé. Itt először a Bányászati Múzeumot tekintettük meg, majd a főtérre érve már kellemes időben tekinthettük meg a városházát, majd gyönyörködhettünk az őrtoronyból nyíló kilátásban. Rövid szabad program után Andrássy Dénes és felesége, Franciska mauzóleumát csodálhattuk meg Krasznahorkán. Lenyűgöző volt az épület pompája, érdeklődve hallgattuk a főúri pár történetét. A nap sokak számára legkedveltebb része következett, túra Krasznahorka várához, ahonnan feledhetetlen panoráma terült elénk. Ezt követően a betléri kastélyparkot fedeztük fel, mely hatalmas területen fekszik, festői patakokkal, békés tisztásokkal keretezve az Andrássy-rezidenciát.
Élményekkel telve értünk a szállásunkra, ahol vacsora után még maradt energia közös zenés szórakozásra, táncra is.
Utazásunk harmadik napján Rimaszombat felé indulva a Tátra erdei közti völgyekben, legelőkben gyönyörködve gyorsan telt az idő. Rövid megállónkon ásványvízforrást is felfedeztünk. Gömör vármegye székhelyén a Gömör-Kishonti Múzeum kiállítótermei még sok érdekességet tartogattak számunkra, az ásványokon, állatvilágon keresztül a festményekig. A múzeum előtti téren Petőfi Sándor és a város szülötte, Tompa Mihály szobrát láthattuk.
Utolsó állomásunk a magyar-szlovák országhatáron fekvő Somoskő vára volt, melyet ma már a határok átjárhatóságával szabadon látogathatunk. A vár bejárása után lementünk a vár alatt fekvő geológiai érdekességhez, a bazaltorgonához és kőtengerhez is. A Petőfi-kunyhónál készített utolsó fotók elkészítése után Szlovákián keresztül értünk vissza este Écsre, ahol a szülők már izgatottan vártak minket.
A jó hangulatú kiránduláson szerzett élményeket, gyönyörű tájakat még sokáig fogjuk emlegetni. Tanórákon is sok alkalmunk lesz a látottakat egy-egy témához kapcsolódva felidézni. A mozgalmasan együtt töltött idő jó lehetőséget nyújtott arra is, hogy lássuk, térerő és wifi nélkül is jól tudjuk magunkat érezni egy jó közösségben.
A tanulók beszámolója alapján készítette Mákné Csépányi Katalin és Majdánné Nagy Anita
A tanulók beszámolóiból:
„A kirándulás nagyon mozgalmas és élménydús volt. Remélem, életemben még egyszer eljutok a Felvidék csodálatos tájaira."
„Minden hely, a várak lenyűgözően csodaszépek voltak. Nagy élmény volt számomra végigutazni az Északi-középhegységen és látni a Tátra magas hegyeit."
„Somoskő vára nagyon különleges, ugyanis a várrom egyik fele Szlovákiához, a másik fele Magyarországhoz tartozik."
„Köszönöm az osztályfőnökömnek, Kati néninek, a kísérő tanáraimnak és a szervezőknek, akik lehetővé tették, hogy ezt a három napot gyönyörű helyeken töltsük el."
„Felmásztunk a krasznahorkai várhoz, ahol gyönyörű panoráma volt, ez a kedvenc helyem az egész kirándulásból."
„Személyes kedvencem a vár körüli futás volt, sziklás környezetben az elképesztő kilátással körülvéve."
„Szemben álltunk a szabadságharc fővezérének sírjával, a Himnusz éneklése után hittük, hogy ő is hallotta."
„Nekem nagyon tetszett ez a három nap, remélem másoknak is megadatik ez a lehetőség!"
„ Tartalmas három nap volt, szerintem mindenki élvezte."
Dokumentumok: