Iskolakert a Ravazdi Suliban
Nagyon fontos pedagógiai elv számunkra, hogy a teremtésvédelem jegyében működjenek a mindennapjaink, mely a fenntarthatóság elveit is magában foglalja. A fenntarthatóság elveit igyekszünk adaptálni tanulóink számára. Célunk, hogy könnyen érthetővé és cselekedetekben megtapasztalhatóvá tegyük számukra, hogy mit kell tenniük a teremtett világ megóvásáért, fenntarthatóságáért.
Ezért nagy öröm számunkra, hogy 2023 májusában négy magaságyást, egy fűszer-gyógynövényes kertet, valamint egy virágos kiskertet sikerült kialakítani az iskola udvarán. Ebben nagy segítséget nyújtott a Ravazdi Önkormányzat, Kámfor Gábor, a Ravazdi Erdészet kerületvezető erdésze Szántó Attila, Horváth Sándor iskolánk karbantartója, Gyimesi Barbara a Pannonhalma Provance vezetője.
A kiskertben való munka által tanulóink megtapasztalhatják az ezzel járó munka folyamatát, ok-okozati összefüggésekre világíthatunk rá, megfigyeléseket végezhetünk (pl.: Esik az eső: Nekünk nem jó, mert nem megyünk sétálni. A növényeknek jót tesz, így nagyot nőnek eső után stb…).
Az iskolakert fő célja, hogy kézzelfogható, gyakorlati tapasztalatot nyújtson a tanulóknak a munkáról, értékek előállításáról és annak védelméről, gondozásáról.
Az iskolakert szemléltetőkert, ahol elsődleges cél a növények alaktani és hasznosíthatósági (élelmiszer, fűszer, dísz- és gyógynövény) megismerése.
Az iskolakert konyhakert, ahol a megtermelt élelmiszereket (saláta, retek, paradicsom stb.) közvetlenül a tanulók élvezhetik.
A kertünk, az iskola udvara tartalmaz ökológiai bemutató tereket: magas ágyás, madárvédelmi berendezések (etető, odú), ahol a tanulók közvetlen tapasztalatot szereznek az állat- és növényvilág tagjainak az életközösségben betöltött szerepéről, viselkedéséről. Ezáltal megismerik a természetes és ember által művelt környezet szépen összerendezett, harmonikus működését.
Jelenleg lilahagyma, fokhagyma, vöröshagyma, hónapos retek, jégsaláta, eper, paprika és paradicsom van magaságyásainkban. (A palántákat a Benyes Kertészet, szülők és munkatársak felajánlásával sikerült beszerezni.)
Távlati célunk, hogy megnyerjük az „Örökös Ökoiskola” címet, melyhez ez a program jól illeszkedik.